Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to naprawdę dobra sytuacja na rynku pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najniższy poziom od 1991 roku. Pod koniec 2016 roku wyniosło niewiele ponad 8 procent, a spadki zanotowano w 14 ze wszystkich województw. Tego typu sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty z wyszukaniem odpowiednich ludzi.

Z całą pewnością taka sytuacja ma miejsce w technologicznych branżach, w nich już od paru lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Lecz bardzo podoba sytuacja pojawia się ostatnio w coraz to nowych branżach, także w obszarach, w których jeszcze do niedawna z pracą było bardzo różnie.

Tego typu sytuacja może być korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, lecz również dla całości gospodarki, którą może rozruszać wzrost pensji. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich na przykład karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę zdrowotną czy pakiet ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin.

Co ważne, trendy w naszym kraju są zupełnie inne, niż na całym świecie, gdzie obserwowany jest regularny wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w 2017 roku ilość osób pozostających bez pracy może sięgnąć poziomu powyżej dwustu milionów. Główną przyczyną tego typu problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew opiniom wielu ludzi, technologiczny postęp i automatyzacja pracy nie wpływają zbyt mocno na stopę bezrobocia. Tego typu hasła można usłyszeć już od dwustu lat, a w dalszym ciągu pomimo stosowania ogromnych ilości najróżniejszych maszyn pracownicy cały czas są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne powodują wymieranie pewnych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z takich też powodów widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku muszą inwestować w swój rozwój i nie obawiać się zmian.