Przedstawicieli jakich zawodów najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>Przez ostatnie lata firmy zaczynają mieć zwiększające się problemy ze znalezieniem dobrych pracowników, obecnie taki problem ma prawie pięćdziesiąt procent wszystkich firm. Jak się okazuje, sytuacja o takim charakterze będzie miała miejsce na całym świecie, a Polska plasuje się sporo powyżej średniej w tym zestawieniu. Jest to rezultatem kilku przyczyn i z całą pewnością z takiego obrotu sprawy cieszą się sami pracownicy.
Prezentowane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy zaczynają mieć przedsiębiorstwa z różnych branż, sytuacja będzie dotyczyła zarówno doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, ale także specjalistów i inżynierów. Aktualnie powiedzieć już wręcz można o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powtarzanym opiniom, stawiającym pośród mocno poszukiwanych profesji specjalistów IT, to po statystykach widać co innego. Co prawda zatrudnienie dobrego specjalisty do działu IT w dalszym ciągu nie jest proste, to jednak wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najtrudniej już od paru lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak bardzo szeroka i obejmuje dużo zawodów. Tak więc szukani są elektrycy, monterzy i mechanicy, dużą popularnością cieszą się także stolarze, spawacze oraz operatorzy wózków widłowych. We wszystkich tych branżach bardzo trudno jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną bardzo poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą pracowników są doświadczeni kierowcy, głównie autobusów i samochodów ciężarowych, a następnie operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Kolejne pozycje przypadają branży usługowej i gastronomicznej – rozmaite hotele i restauracje także łatwo mieć nie będą jeżeli zamierzają zatrudnić porządne osoby na rozmaite stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje bardzo często zauważyć można w sporej ilości branż zwiększającą się rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa które chcą zatrudnić nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy również muszą podjąć odpowiednie działania, którymi w pierwszej kolejności są podwyżki pensji.