W jakiej sytuacji przychodzi pora na przekwalifikowanie się.

W miejscu pracy większość dorosłych spędza dużą część życia, w wielu przypadkach jest to nawet kilkanaście na dobę. Z takich też powodów to, jak będziemy się w pracy czuli w dużym stopniu się odbija na pozostałych sprawach, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z rodziną oraz przyjaciółmi. Ciągły stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają także na stan zdrowia pracownika.
W chwili gdy trudno już zapanować nad wszystkim, to być może nadszedł już czas żeby zastanowić się nad zmianami, niekiedy wręcz trzeba je zaryzykować. W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, czy źródłem kłopotów jest szef, u jakiego ma się zatrudnienie, czy też co robi się w pracy. W pierwszej sytuacji można powiedzieć o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie odpowiadają warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wysokość pensji.
Jeśli natomiast ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich pracuje nie potrafi się cieszyć z wykonywanej pracy, to wtedy będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, będzie brakowało jakiejkolwiek motywacji do rozwijania się i sterowania swoją karierą zawodową.
Jeśli chodzi o pierwszy przypadek niejednokrotnie wystarczy poszukać innej firmy, żeby sytuacja uległa zmianie. Przypadek drugi przeważnie się wiąże ze zmianą zawodu, co wcale nie oznacza, że zacząć trzeba będzie wszystko od początku, a umiejętności, które się zdobyło idą w odstawkę. Bardzo często właśnie wcześniejsze doświadczenia bywają bardzo pomocne podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawy sporej liczby osób może budzić czas, jaki może być potrzebny do pełnej zmiany zawodu. Tutaj nie ma dokładnie określonych zasad, sporo zależało bowiem będzie od tego, jakie się ma plany na przyszłość. w bardziej specjalistycznych zawodach niezbędne może być nawet parę lat do osiągnięcia biegłości, ale w wielu przypadkach wystarczy parę miesięcy.
Ważnym aspektem będzie również to, kto może pomóc w ustaleniu swojej zawodowej przyszłości, czy samemu się tym zająć, czy jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy. Zastanowić się można nad spotkaniem z doradcą zawodowym, często także na terenie urzędów pracy można uzyskać możliwość skorzystania z pomocy.