Przekonaliśmy naszego coacha z markowego vortalu pracy i kariery szukampracy.pl do napisania felietonu dot. aktualnych trendów w poszukiwaniu pracy. Oto sugestie naszego gościa.
Wszyscy mamy świadomość, jak w przybliżeniu przedstawia się list motywacyjny i w jaki sposób go stworzyć. W internecie mamy okazję znaleźć krocie już opracowanych wzorów takich listów, jak również wskazówek i podpowiedzi mówiących o tym, jak odpowiednio je ułożyć, jakie treści w nich umieścić, jak zadbać o technikalia dokumentu i tak dalej. Jednak czy rozmyślałeś kiedyś dłużej nad pytaniem, czym w rzeczywistości jest dyskutowany dokument, jak się prezentuje i po co się go pisze?
List motywacyjny to nic innego jak rozwinięcie biografii zawodowej, czyli CV. Celem listu motywacyjnego ma być przybliżenie własnej postaci, czyli własnych umiejętności, wykształcenia i doświadczenia. Rzecz jasna w liście motywacyjnym nie deliberujemy o wszystkich wrodzonych cnotach. Opisujemy tylko te zdolności, które mogą być użyteczne w pracy, o którą się staramy. Tak więc w liście przekazywanym na etapie rekrutacji uwzględniamy jedynie najbardziej ważkie konkrety, ponieważ to konkretnie te rzeczy będą przydatne dla potencjalnego pracodawcy podczas rekrutacji.
W liście motywacyjnym wypada wskazać, z jakich przyczyn jesteś zainteresowany określonym stanowiskiem i wykazać, iż to oczywiście Ty w szczególności zasługujesz na jego objęcie. W piśmie wypada uargumentować, z jakiego powodu starasz się o tę, a nie inną posadę w tym konkretnie przedsiębiorstwie. List motywacyjny ma też dokumentować, że masz wiedzę, czym zajmuje się firma, w jakiej planujesz znaleźć zatrudnienie. Tworząc list motywacyjny, rozsądnie jest też wskazać na nabyte doświadczenie (jeśli takowe posiadamy), czyli dawne miejsca zatrudnienia, odbyte praktyki, szkolenia, rozwijane zainteresowania i tym podobne.
Jeśli już wyjaśniliśmy, co wnosi list motywacyjny i jakiego charakteru przyświeca mu cel, wypada rozważyć, jak wygląda list motywacyjny. Dokument ten musi być napisany na komputerze, dzięki czemu będzie klarowny i przejrzysty. Lepiej, aby nie przekraczał strony A4. Powinien być podzielony na początek, kontynuacja i zakończenie. Pisząc dyskutowany list, wypada pamiętać o oficjalnej formie, wyrażeniach konwenansowych oraz właściwej edycji dokumentu (justowanie, zlikwidowanie bękartów, zuniwersalizowanie czcionek itp.).
Co istotne, list motywacyjny jest kierowany do określonego przedsiębiorcy. Tak więc usiłując zdobyć pracę, nigdy nie stosujemy tego samego pisma, ale za każdym razem formułujemy nowy list motywacyjny, odpowiedni do stanowiska, o które wnioskujemy.
Znajdź oferty praca w poznaniu